Menü

TAM BİR SKANDAL

Şereflikoçhisar Belediyesi tarafından ‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ Uğur Işılak Kültür Merkezinde düzenlenen program da sadece kadınlara yönelik verileceği belirtilen konser tam bir skandala dönüştü. Kadınların müzik eşliğinde gönüllerince eğlenirken erkeklerin sıralanarak sadece izleyip gülmeleri veya bakışlarıyla rahatsız etmeleri bu günün anlam ve öneminin ne yazık ki anlaşılamadığını gösteriyor. Belediye tarafından ilçemiz kadınlarına yapılan davette erkek olmayacağı belirtilmişti ancak görevi olmayan erkekler neden içeride bulundu?

TAM BİR SKANDAL

      Vatandaşların tepkisi sert oldu, “Liyakat sahibi ve işin ehli olmayan belediye de makam ve mevkiye gelerek ilçenin geleceğinde söz sahibi olan şahısların ‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ nün anlam ve önemini bilmeden, günü kutlama gününe çevirmeleri şuursuz yöneticilerin kepazeliği olur ancak. Bu gün kutlama değil, anma ve kadın emeğine saygı günüdür. Bu gün 8 Mart 1857 yılında Amerika'da 129 kadın işçinin diri diri yakıldığı gündür. Göbek atarak oh ne güzel yanmışlar diye, o katliamımı kutluyorlar? Bu gün emekçi kadınların çalışma alanında en küçük bir hakları bile ağır bedeller ödenerek, can vererek, hapis yatarak, işkence görerek kazanılmıştır.” İfadelerini kullandılar.
Şereflikoçhisar Belediye Başkanlığı Sosyal medya üzerinden yaptığı duyuru ve paylaşımda; “Belediye Başkanlığımızca düzenlenen, kıymetli hanımefendilere özel 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Havva Öğüt konseri gerçekleşecek.” Açıklamasının tam tersi kadın katılımcıların çektiği kayıtlara geçen görüntüler de hiç de öyle olmadığını ortaya çıkarttı. Geceye katılan birçok kadının dikkatini çeken bu durum, kadınların arasında bulunan bazı erkeklerden çok rahatsız olduklarını ifade ediyorlar. Konuyla alakalı konserdeki kadın katılımcılar tarafından kamaralarla kayıt altına alınarak gazetemize gönderilen görüntüler İlçede büyük tepki çekti. Vatandaşlar yaşanan çirkin olayı kınayarak bu rezil görenleri protesto ediyoruz, İfadelerini kullandılar.
‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ adı altında yapılan etkinlikle ilçe kadınlarına yönelik verileceği duyurulan konser nedense İlçemizde böyle olmadı. Şereflikoçhisar kadınları olarak bizlerin bu durumu kabul etmesi mümkün değil diyen kadın katılımcılar olayla ilgili şu açıklamayı yaptılar, “Şereflikoçhisar Belediyesi tarafından düzenlenen program 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü değil de kadınlar matinesine döndü. Kazanana 5 litre yağ verme sözleriyle genç kız çocukları oynatılarak eğlenilmeye çalışılması kabul edilemez.” KADIN CİNAYETLERİNİ HATIRLAMAK EĞLENCE DEĞİLDİR.” Belediye yetkililerince erkekler içeri alınmadı. Tamam, zaten yapılan çağrı ve duyurularda bu durum belirtildi ve yapılan doğru. Neden sadece belediyenin değişik birimlerinde görevli (Geceyle alakası, görevi olmayan) erkekler içeri alındı? Oynayan genç kızları, kadınları izlerken düştükleri rezil durumdaki görüntüleri de kayıt altına aldık. Edebe davet ediyoruz, kınıyoruz.” İfadelerini kullandılar. 

Yorumlar